Audiobooki dla dzieci to dobry wybór?

Niektórzy preferują używanie książek papierowych, natomiast inni wolą audiobooki, które całkiem niedawno stały się popularne w naszym kraju. Jasne jest, że dla dorosłych to bardzo dobry wybór. Tak samo, a może i jeszcze bardziej jest w przypadku dzieci. Dlaczego? O tym w dalszej części tego artykułu.

Mieszanie stylów

Na samym początku warto zaznaczyć, że na rozwój dzieci bardzo pozytywnie wpływa poznawanie różnych rzeczy. Podobna sytuacja dotyczy książek. Najlepszym pomysłem jest więc mieszanie form, czyli nie tylko korzystanie z wydań papierowych, ale również słuchowych. Trzeba pamiętać, że dzieci potrzebują różnorodnych bodźców, a słuch to przecież jeden z najważniejszych zmysłów każdego człowieka.

Rozwój wyobraźni

Największa różnica pomiędzy książkami w wydaniu papierowym, a audiobookami dotyczy ilustrowania wydarzeń. Dzieci nie mają możliwości zobaczyć żadnych rysunków, więc muszą całkowicie polegać na tym, co usłyszą. Następnie wizualizują w głowie zdarzenia i dzięki temu mogą popuścić wodze fantazje swoich wyobraźni. Rozwinięcie tego elementu we wczesnych latach życia ma pozytywny wpływ na dorosłe funkcjonowanie.

Wykorzystanie czasu

Dzieci z reguły mają więcej energii niż dorośli ludzie. Muszą więc gdzieś ją spożytkować, a wiadomo, iż nie jest to proste zadanie. Tak zwana nuda, która często zdarza się w ciągu dnia, negatywnie oddziałuje na dzieci. Stają się one przez to sfrustrowane i niezadowolone. Dlatego warto starać się wyszukiwać im zajęcia, oczywiście w miarę możliwości. Akurat audiobooki to świetne rozwiązanie tego problemu. Dzieci otrzymują ciekawe i absorbujące zajęcie, a rodzice mogą w tym czasie realizować inne obowiązki.

Ćwiczenie pamięci

Nie ma wątpliwości, że audiobooki pobudzają myślenie. Trzeba zapamiętywać to, co zostało usłyszane wcześniej, ponieważ historie tworzą jedną całość. Im więcej korzystania z audiobooków, tym więcej ćwiczeń na pamięć. Efekty mogą być zauważalne nie tylko podczas zabawy, ale nawet w przedszkolu lub szkole. W tych miejscach ten atrybut często będzie niezwykle pomocny.

Wybór audiobooków

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiednich audiobooków, ponieważ nie każdy opiekun jest dobrze zorientowany w tej dziedzinie. Na szczęście z pomocą przychodzą sklepy internetowe takie jak Virtualo i kategoria audiooboki dla dzieci. Oferuje on bardzo szeroki wybór audiobooków, które powinny spodobać się każdemu dziecku. Polecane są między innymi „Opowiadania dla przedszkolaków” Renaty Piątkowskiej. Ten audiobook zawiera zestaw opowiadań z punktu widzenia małego chłopca o imieniu Tomek, przez co słuchające dzieci szybko identyfikują się z tą postacią.
Dla trochę starszych dzieci rekomendowane są wersje audio znanych i lubianych książek i powieści. Mowa tu chociażby o takich pozycjach jak „Podróże Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy, „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, „Opowieść Wigilijna” Charlesa Dickensa, czy „Pinokio” Carlo Collodiego i Łukasza Lewandowskiego. We większości przypadków dzieci chętniej zasiądą do słuchania audiobooka, niż do czytania książki papierowej.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *