Różne rodzaje pasteli dla artystów

Spośród plastyków którzy na przykład uczą się na akademiach sztuk pięknych, albo są utalentowanymi samoukami, wiele osób jest prawdziwymi miłośnikami pasteli. Ta technika plastyczna, a jednocześnie narzędzie, pozwala na uzyskiwanie bardzo ciekawych efektów, podobnych nieco do malowania farbami, choć w tym przypadku kolory nakłada się szybciej i prościej. Wiele ciekawych przykładów zastosowania pasteli widać w obrazach Stanisława Wyspiańskiego.

Pastele twarde

Wracając jednak do samych narzędzi, wśród pasteli można rozróżnić popularne rodzaje takie jak pastele olejne, miękkie, czy ołówkowe, jednak jest też trochę mniej popularnych rodzajów. Spośród nich wyróżnić można między innymi pastele twarde. Te swoją twardość zawdzięczają właśnie zastosowaniu dużej ilości gumy w składzie w odróżnieniu od innych typów. Znajdują one zastosowanie między innymi w szkicowaniu oraz w rysowaniu szczegółowych elementów, co można łatwiej osiągnąć dzięki temu, ze ten rodzaj pasteli daje się zastrugać, a jak wiadomo – ostra końcówka to większa precyzja rysunku.

Pastele wodne

Kolejnym typem są jeszcze pastele wodne, które znane są stosunkowo od niedawna, a używane są mniej więcej w taki sposób jak pastele olejne. Oznacza to że po zakończeniu rysunku, używa się pędzelka i wody, aby narysowane kreski zmienić w bardziej miękkie i przenikające się nawzajem. Znane są również pastele kredowe, które wyróżniają się przede wszystkim specjalnym, świetlistym efektem jaki daje ich zastosowanie, a także wygodnym i poręcznym uchwytem. Te cechy powodują, że jest to jeden z bardziej lubianych typów pasteli, lubiany nawet bardziej niż pastele olejne. Pigment w nich jest czysty, dzięki temu, że zastosowano w mieszance niezbyt dużą ilość gumy w stosunku do kredy. Najczęściej stosowane wśród najmłodszych miłośników sztuk plastycznych są kredki woskowe. Zachowują one pewną odporność na wodę, a jeśli położy się na nie warstwę farb wodnych, można uzyskać bardzo ciekawą fakturę obrazu. Te kredki polecane są dla początkujących i dla osób zabierających sprzęt w plener.

Pastele twarde i wodne to tylko część oferty którą znajdziesz w sklepie Posterclub, w kategorii Artykuły dla plastyków.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *