Czym są oprawy do obrazów ?

Rama do obrazu według prostej i schematycznej definicji jest to zewnętrzna część otaczająca obraz. Jest ona w takim samym kształcie jak obraz. Ramka może mieć przeróżne formy oraz może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Może być ona wąska lub szeroka, ozdobna bądź prosta-jednolita. Rama podkreśla kadr oraz wyznacza granice obrazu.

Jakie zastosowanie ma oprawa do obrazów ?

Przede wszystkim stanowi ona element ozdobny, dekoracyjny. Pełni też jednak funkcje techniczne.Dobrze wykonana ma za zadanie zabezpieczać krawędzie obrazu oraz ochraniać krawędzie obrazu. Zabezpieczać też warstwę malarską. Na rynku mamy ogromny wybór jeśli chodzi o obramowania. Różnią się one od siebie niekiedy detalami, ale też tworzywem, z którego to zostały one wykonane.

Oprawa do obrazu – w jakich formach występuje ona najczęściej ?

Obecnie najczęściej spotyka się ramy prostokątne (czyli oprawy do obrazów), które to są wykonane ze złożonych na narożnikach drewnianych listew ramiarskich. Znane oraz używane są też ramy wielokątne, owalne, okrągłe, powtarzające dosyć nietypowe kształty obrazów. Ramy głównie wykonuje się z drewna, metalu, kamienia, skóry, papieru albo tworzywa sztucznego. Jeśli chodzi o profile listew to wykonuje się przez odlewanie, struganie bądź frezowanie. Bogata ornamentyka może być też rzeźbiona bądź dokładana po odlaniu, odciśnięciu w formach. Ornamenty figuralne lub liściaste bądź geometryczne dodaje się dla podkreślenia symboliczności obrazu lub efektów artystycznych.Te ramy są złocone i malowane z zastosowaniem różnych technik malarskich oraz pozłotniczych. Zdarza się, iż są one zaopatrzone w okucia,które to ułatwiają montaż obrazu oraz zawieszanie na ścianie. Kiedyś bywały wyposażane też w karnisze, na których wieszano tkaninę i miała ona służyć do zasłaniania obrazu.Zdarzało się, że na ramie do obrazu rozpinano czasem bądź płótno malarskie.

Gdzie można dostać obramowania do obrazów?

Największy wybór i najprostsza dostępność tego typu przedmiotów, z pewnością ma miejsce w sklepach z wyposażeniem dekoracji wnętrz, zapewne każdy może tam znaleźć takie obramowanie, które spełni jego oczekiwania.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *