Żywienie bez glutenu

Moda na dietę bezglutenową trwa. Ograniczenie białka występującego w niektórych zbożach jest wskazywane jako sposób na lepszą kondycję, smuklejszą figurę i lekkostrawne żywienie. W niektórych przypadkach usunięcie glutenu jest niezbędne z uwagi na stan zdrowia. Niewielki odsetek ludzi nie toleruje tego składnika lub jest nawet na niego uczulonych. W takich sytuacjach dieta bezglutenowa to podstawa dbania o siebie. Pozostali konsumenci nie muszą wybierać w sklepach produktów z przekreślonym kłosem. Czasami warto jednak po nie sięgnąć.

Ograniczenie glutenu jako forma zdrowszego odżywiania

Produkty zbożowe to podstawa racjonalnego odżywiania, pod tym względem zalecenia świata medycznego się nie zmieniły. Niektórzy naukowcy zwracają jednak uwagę na współczesny sposób uprawy zbóż, odbiegający od tradycyjnych metod. Co za tym idzie, słabsza jakość chociażby pszenicy przekłada się niekorzystnie na zdrowie ludzi ją spożywających. Pojawiają się głosy, że dieta bezglutenowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z problemem otyłości. Dopiero czas pokaże, jak będzie naprawdę, póki co wciąż brakuje danych wystarczających do tak jednoznacznej krytyki glutenu. Jednocześnie warto zwracać uwagę na jakość jedzenia, po które się sięga. Produkty zbożowe dostarczają ludzkiemu organizmowi węglowodanów, minerałów, witamin i tak istotnego błonnika. Dla urozmaicenia diety warto jednak sięgać po ryż, kukurydzę czy grykę, które są wolne od glutenu. Pamiętając także, że nie zawierają go mięso, ryby czy mleko, ale tylko te w nieprzetworzonej formie.

Zbilansowany jadłospis

Na diecie bezglutenowej, a przynajmniej zmniejszeniu udziału glutenu w jadłospisie, może skorzystać każdy. Niestety wyłączenie pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa wymaga bardzo rozważnego uzupełniania swojego menu o składniki odżywcze. Nie jest to proste, ponieważ lista produktów mogących zawierać gluten daleko wykracza poza wymienione zboża. Białko to znajduje się chociażby w wędlinach, przetworzonych produktach mlecznych, rybach w panierce, napojach zbożowych i większości tradycyjnych posiłków kuchni polskiej. Niedobory wynikające z wykluczeniu tak wielu produktów da się uzupełniać, do tematu żywienia trzeba jednak podchodzić rozważnie. W tym celu warto zapoznać się z artykułem o tym jak przygotować się do bezpiecznego przejścia na dietę bezglutenową.

Jadłospis powinien być konsultowany z dietetykiem, a następnie ściśle przestrzegany. Świadomość ograniczenia ilości spożywanych węglowodanów kusi wiele osób, decydujących się na dietę bezglutenową. Warto mimo to pamiętać, że zarówno węglowodany, jak i błonnik ze zbóż, są potrzebne do życia i utrzymania zdrowia.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *