Dieta DASH obniża ciśnienie tętnicze krwi

Nadciśnienie tętnicze to jeden z poważniejszych czynników rozwoju chorób naczyniowo-sercowych, nazywane również chorobą nadciśnieniową. Charakteryzuje się ona okresowym lub stałym podwyższonym ciśnieniem tętniczym: skurczowym i rozkurczowym. Pomimo tak głębokiego zaawansowania wiedzy medycznej jaka charakteryzuje współczesne nam czasy, choroba nadciśnieniowa, a właściwie jej przyczyny nie są w pełni znane. U ponad 90% populacji cierpiącej na tę przypadłość nie można wskazać oczywistej przyczyny tak by można było z nią walczyć środkami farmakologicznymi. Najprawdopodobniej na rozwój choroby ma wpływ czynnik genetyczny i środowiskowy jednocześnie. Pozostałe 10% przypadków to konsekwencja chorób nerek, mózgu czy gruczołów dokrewnych.

Schudnąć z dietą dash

Podczas badań nad chorobą nadciśnieniową uzyskano statystyki wskazujące, że nawet 30-65% chorej populacji cierpi jednocześnie na otyłość. Warto wiedzieć, że każde 10kg nadwagi powoduje, że ciśnienie skurczowe wzrasta o 2-3mmHg a rozkurczowe o 1-3 mmHg. Zatem utrata nadwagi nie tylko obniża już wysokie ciśnienie, ale stanowi czynnik prewencyjny zapobiegający chorobie. Jednocześnie lekarze ustalili  zbiór czynników i zaleceń ważnych dla regulacji ciśnienia tętniczego:

  • dieta dash – opracowana przez National Institutes of Health jako propozycja dla diety opartej na dużej ilości owoców, warzyw i produktów o niskiej zawartości tłuszczu
  • rezygnacja lub ograniczenie alkoholu
  • rzucenie palenia
  • ograniczenie spożycia soli
  • większa podaż potasu
  • aktywność fizyczna
  • uspokojenie trybu życia

Na czym polega dieta dash?

Dieta dash w myśl zaleceń medycznych ogranicza sól i przetwarzane jedzenie. Eliminuje białe pieczywo, słodycze i czerwone mięso. Zawiera natomiast produkty, których skład reguluje ciśnienie krwi oraz gospodarkę insulinową w organizmie. Stosując dietę dash należy spożywać produkty pełnoziarniste w kilku, nawet 8, porcjach dziennie. Zaleca się je z uwagi na obecność w nich błonnika pokarmowego, który usprawnia trawienie oraz wchłanianie węglowodanów: owoców, warzyw, nabiału, produktów zbożowych i strączkowych. Błonnik regulując tempo trawienia i wymiatając pozostałości po nim zapobiega też wysokiemu stężeniu glukozy we krwi. Dlatego warto jeść:

  • chleb pełnoziarnisty
  • kaszę 1/2 szklanki dziennie
  • ryż brązowy
  • makaron pełnoziarnisty

W celu dodatkowych informacji polecamy artykuł: Błonnik – jak wpływa na zdrowie i w czym można go znaleźć?

Warzywa i owoce w diecie dash

Powinno ich się zjadać co najmniej 4-5 porcji dziennie, zawierają niezbędne witaminy, minerały i ważny dla osób z nadciśnieniem – potas.  Jedną porcję określa się jako  szklankę liściastych warzyw lub 1/2 szklanki gotowanych lub surowych produktów czy 1/4 szklanki suszonych owoców. Wśród tych produktów królują: awokado, pomidory, banany, morele, ziemniaki, bakłażany, zielony groszek, cukinia, dynia, gruszki, maliny, śliwki czy cytrusy.

Dieta dash zaleca również spożycie nabiału w 2-3 porcjach dziennie. Należy wybierać mleko o obniżonej zawartości tłuszczu chociaż lepszym wyborem będą kefiry czy jogurty. Przetwory z mleka zawierają wapń niezbędny nie tylko do budowy kości, ale wspomagający układ krążenia. W celu zapewnienia właściwego odżywiania warto wypróbować catering dietetyczny i dietę DASH od Suvibox.

 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *