Troska o małe dziecko

Posiadanie dziecka to duża radość dla rodziców. Muszą oni jednak wiedzieć że jest to także duża odpowiedzialność. Dziecko powinno być otoczone odpowiednią opieką bo inaczej jego rozwój psychiczny będzie niepełny. Sprowadza się to do tego, że musimy zająć się jako rodzice takimi kwestiami jak zabawy z dzieckiem. Pomoc przy pierwszych krokach, myciu itd. Wielu osobom może wydawać się to dość oczywiste, ale właśnie takie subtelności i trywialne rzeczy wpływają najmocniej na psychikę malucha.

Poświęć dziecku uwagę

Wielu rodzicom może się wydawać, że kupienie czegoś takiego jak wyprawka noworodka wystarczy. Niestety tak nie jest. Dziecko wymaga stałej uwagi i czasu od rodziców. Szczególnie jeśli chodzi o małe dziecko. Dla takiego malucha wszystko jest nowe. Reaguje on jednak jednocześnie bardzo emocjonalne na różne sytuacje i rzeczy. To wszystko sprawia, że potrzebna mu jest stała pomoc rodzica. Rodzic (nie tylko mama) musi być w pobliżu aby dać mu poczucie bezpieczeństwa i nadzorować to co dziecko robi. Dlatego też podstawowym wymogiem dla rodziców jest poświęcenie czasu swojemu dziecku i wchodzenie z nim cały czas w interakcje.

Zadbaj o bogate otoczenie

Małe dziecko jest bardzo reaktywne na różnego rodzaju bodźce. Rodzice muszą o tym cały czas pamiętać. Kluczem jest tutaj stworzenie mu w domu środowiska, które będzie w te bodźce bardzo bogate. Wtedy tylko dziecko może się prawidłowo rozwijać. Podstawą są oczywiście różnorodne zabawki. Powinniśmy unikać telewizji ponieważ ona spowalnia rozwój kinestetyczny dziecka. Co więcej, sprawia, że dziecko nie jest aktywne tylko pasywne. Ważne jest to aby dziecko wchodziło w interakcje nie tylko z rodzicami. Musimy także mieć kontakt z rówieśnikami oraz rodziną. Takie bardziej podstawowe kwestie, które są ważne to chociażby fakt, że dziecko powinno mieć cichy i spokojny pokój. Jest to ważne gdyż zdrowy sen jest kluczowy w jego rozwoju. Wtedy są formowane nowe połączenia w mózgu i konsolidują się wspomnienia. Jest to bardzo ważne.

Wiele porad związanych z prawidłowym rozwojem dziecka oraz produktach dziecięcych, przydatnych i zapewniających komfort dziecku, znaleźć można także na witrynach producentów działających w branży dziecięcej. Dobrym przykładem może być marka OKT kids, która w ramach prowadzenia „Kącika rodzica” dostarcza wiele informacji przydatnych szczególnie młodym rodzicom. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast opracowanie dotyczące wyprawki noworodka.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *