Czy odzież roboczą można prać w domu?

W każdym zakładzie pracy jest obowiązek noszenia odzieży roboczej przez pracowników. Za brak stosowania się do podstawowych przepisów BHP, można otrzymać wysoką karę pieniężną. Odzież powinna być zawsze w należytym stanie pod względem technicznym, musi być również czysta i cyklicznie wymieniana, jeśli dojdzie do jej zużycia. Oczywiście jest ona zapewniana przez samego pracodawcę i to również na nim ciąży obowiązek jej wymiany, gdy zajdzie taka potrzeba. Kto natomiast powinien ją prać? I czy można wyprać ją sobie samodzielnie w domu? Na te pytania często sami pracownicy nie znają dokładnej odpowiedzi. Jak to zatem jest biorąc pod uwagę kwestie prawne?

Pranie odzieży w domu – czy są jakieś przeciwwskazania?

Pranie odzieży roboczej w domu, jest jak najbardziej dopuszczalne. W większości firm pracodawcy bazują właśnie na takim rozwiązaniu. Oczywiście jeśli pracownik godzi się na taką opcję, to ma prawo oczekiwać od pracodawcy zwrotu kosztów poniesionych za środki czystości czy też wodę. Odzież robocza potrafi być naprawdę bardzo mocno zabrudzona. Zazwyczaj by ją doczyścić, trzeba korzystać z bardziej specjalistycznych środków. Musi być ona również prana osobno, aby nie zabrudzić pozostałych rzeczy. Dlatego też należy uzgodnić z pracodawcą, ile każdego miesiąca będzie zwracał nam za to wszystko pieniędzy. Jest to sprawiedliwe rozwiązanie dla obu stron.

Pranie odzieży domowej w domu to kwestia zupełnie normalna. Ryczałt za pranie odzieży roboczej jest natomiast rzadko spotykany. Często pracownicy piorą ją po prostu na swój własny koszt. Tymczasem ustalając chociaż małą kwotę otrzymywaną co miesiąc od pracodawcy, można robić to wychodząc „na czysto”.

Jak zadbać o odzież roboczą pracowników?

W większych firmach coraz częściej korzysta się jednak z bardziej praktycznych rozwiązań, obejmujących pranie odzieży pracowników przez profesjonalne firmy. Taką firmą jest między innymi: https://stapol.pl/uslugi/serwis-odziezy-roboczej. Oferuje ona profesjonalny serwis odzieży roboczej. Jak on wygląda w praktyce? Każdego tygodnia odzież jest zabierana przez firmę do wyprania. Na jej miejsce jest natomiast wręczana już uprana odzież, możliwa do wykorzystywania przez okres kolejnego tygodnia. Jest ona czyszczona przy użyciu profesjonalnych urządzeń oraz bardzo skutecznych środków czystości. Jeśli jakaś odzież została uszkodzona, wówczas firma ją naprawia. W momencie natomiast gdy nie nadaje się ona absolutnie do ponownego wykorzystania, wymienia się ją na zupełnie nowy komplet.

Firma oferuje swoim klientom także praktyczne rozwiązanie, jakim jest przechowywanie odzieży roboczej. Wielu przedsiębiorców nie ma gdzie tego robić. Tymczasem odzież zimowa zajmuje naprawdę mnóstwo miejsca. Dlatego firma oferuje również możliwość takiego przechowywania. Cała usługa jest zatem kompleksowa i obejmuje wszystkie podstawowe obowiązki pracodawcy względem swoich pracowników. Mając dużą firmę, najlepiej jest bazować właśnie na takich opcjach, dzięki którym czystość w firmie zawsze będzie zachowana na wysokim poziomie.

Related Posts